Pairing bij toenooien is cruciaal

Jullie weten misschien dat ondergetekende zich al een tijdje druk maakt over hoe de speelavond in te delen. Dat dit geen triviale kwestie is blijkt ook uit een analyse van het TATA steel toernooi uit 2020. Hier heeft Fabiano CaruanaCaruna gewonnen, de nummer 2 op de wereld ranglijst. Maar er was iets merkwaardigs aan de hand met de toernooi indeling.

Het was een round robin en iedereen speelt tegen iedereen 1 x. 
Caruna had na de 13 matches de meeste punten en won het toernooi. Er was echter iets vreemds aan de hand, want de rondes werden cyclisch ingedeeld en dat betekende dat Caruna heel vaak (10x van de 13) een tegenstander tegenkomt die de dag ervoor tegen Carlsen gespeeld had. Als we ervan uitgaan dat een speler tegen Carlsen extra uitgeput is omdat die dan nog meer moet geven, heeft die speler de dag erna daar nog steeds last van. Dit is een voordeel voor Caruna! Voor een volledige analyse zie https://www.networkpages.nl/how-the-schedule-in-the-tata-steel-chess-championship-forced-carlsen-to-help-caruana-win/

Reinoud